You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Seyahat konulu kitaplar listesi..

Seyahat konulu kitaplar listesi..

Junior Member
Seyahat konulu kitaplar listesi..
Gezmek konulu şöyle bir dolandı mı insan sanal alemde,  en başta göze çarpan cümlelerden biridir Lao Tzu'ya ait olduğu belirtilen " İyi bir gezgin asla varmaya niyetlenmez." cümlesi. Hani bizdeki halk aşıklarının aşk acısından beslenmeleri gibi. Kavuşmayı arzu etmezler  ya o hesap.  Gezgin denen böyle insanlar yanında birde benim gibi gezmeyi seven ama fırsat, zaman, imkan bulamayan insanlar da var. Yani fırsat bulunca karınca kararınca gezen, bulamayınca da gezginlerin kitaplarından beslenenler. Şu virüs  belasının hareket imkanını kısıtladığı günlerde gerek eski, gerekse günümüzde yazılmış seyehat konulu kitapları bu başlık altında toplayalım istedim. 

1- Seyahatname -  Evliya Çelebi   listenin başında yer almayı hak ediyor.
2- Bedreddin El Ghazzi'nin Istanbul Seyehatnamesi   İstanbul Ticaret Odası'nın katkısı ile basılmış. 1530'lu yıllarda Şam'dan başlayıp  İstanbul'da sona eren seyahat notları.  
3- İbn Battûta Seyahatnâmesi Yapı Kredi Yayınları  1300'lü yılların ilk yarısında yaptığı seyahatlar içinde Anadolu hakkındaki bilgiler ilginç.
4- İlber Ortaylı Seyehatnamesi  Dünyayı bu adamın kaleminden okumak ne diyim hamsi tavanın üstüne helva yemek gibi.

(Neyse şimdilik bu kadarla  kalalım. Tarihe karşı merakım olduğu için eski kaynakları da ekliyorum. Bu güncel kaynaklar yer almayacak manasına gelmesin. Mesela John Freely'in "İstanbul'u Dolaşırken " kitabı çok sağlam bir kaynak. Murat Belge'nin " İstanbul Gezi Rehberi" . O da güzel bir kitap. Haldun Hürel'in İstanbul hakkındaki kitapları. Ekleyeceğiz listeye yavaş, yavaş.)
Junior Member
RE: Seyahat konulu kitaplar listesi..
5- Jack Deleon - Büyükada Anıtlar Rehberi Satışı yoktu. Şimdi baktım da halen yok. İkinci elleri var ama.
6- Burası İstanbul - Haldun Hürel
7- Tuhaf ve Kısa Öykülerde İstanbul - Haldun Hürel
8- Anlat İstanbul - Haldun Hürel
Junior Member
RE: Seyahat konulu kitaplar listesi..
Devam
9- John Freely , Hilary Sumner Boyd - İstanbul'u Dolaşırken 
10-1869'da Trabzon'dan Erzurum'a - Theophile Deyrolle    Ekrem Koçu türkçeye tercüme etmiş. İkinci elde bulunuyor. Birde Mehmet Nuri Sunguroğlu'nun Ekrem Koçu'yu sadeleştirerek yayınladığı bir kitap varmış. Yani suyunun suyu. O da yok piyasada.
11- 1843 - 1844 Doğu Karadeniz Dağları ve Kuzeydoğu Anadolu Seyahati - Karl Koch Mehmet Nuri Sunguroğlu tercümesi ile. Meraklıları için elde olması gereken bir eser.
Administrator
RE: Seyahat konulu kitaplar listesi..
Madem Kaynak belirtiyoruz...

Sonrakilerin de yayınevini de yazsak iyi olur mu?
Hayattan kaçmak için değil, hayatı kaçırmamak için yola çık...
Junior Member
RE: Seyahat konulu kitaplar listesi..
12- İstanbul Mimarisi İçin Kaynak Olarak Evliya Çelebi Seyehatnamesi - Yüksel Yoldaş Demircanlı    ( Enver Bey'i kırmayalım. Vakıflar Genel Müdürlüğü, 1989 İkinci el satışları mevcut ama temiz, hırpalanmamış olanı bulmak şans . )
13- Bizans İstanbulu ve Doğu Seyyahları - Jean Ebersolt  ( Pera Turizm ve Ticaret tarafından 1999 yılı basımı ikinci el satımı mevcut.)
14- Kostantiniye ve Ayasofya Efsaneleri - Stefanos Yerasimos    ( İletişim Yayınevi  Satışı mevcut.)
15- Chardin Seyahatnamesi - Jean Chardin  (17.Yüzyılda Paris'ten başlayıp İstanbul üzerinden devam eden ve İsfahan'da son bulan bir seyehatin notları. Kitap Yayınevi satışı var.)
Junior Member
RE: Seyahat konulu kitaplar listesi..
Nerde kalmıştık.

16- Corci Zeydan- İstanbul'a Seyahat    20.YY başında İstanbul.
17- Erk Acarer - %100 İstanbul    "Roma, Bizans, Osmanlı... İstanbul; Yerebatan Sarnıcı’na bitişik evlerden sepet sarkıtılarak sazan balığı yakalanan büyük kent…Bazilika günümüzde de zaman zaman çeşitli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan bir müze olarak faaliyet gösteriyor.
İnsanlar, medeniyetler, çağlar değişiyor. İstanbul aynı kalmasa da yerinde duruyor. Efsaneler gerçeğe, gerçekler efsunlu öykülere karışıyor. İstanbul, üzerinden farklı medeniyetler geçen yaşlı bir fahişe. İstanbul “sudan öyküler” şehri... İnsanın içine işleyen, İstanbul’a dair sıcacık yüz öyküden oluşan % 100 İstanbul’da Erk Acarer, zaman tüneli içinde bir yolculuğa çıkarıyor okuru. Kâh gülerek, kâh hüzünlenerek." Kitap arkasından.
Junior Member
RE: Seyahat konulu kitaplar listesi..
Başlığı değiştirsek mi ne? Kitaplar tanıtım, tarih, mimari gibi bir çok konuları içeriyor aslında . Neyse biz devam edelim.
18-Nihad Sami Banarlı - İstanbul'a dair. Başlıkla çok ilgili değil bu da ama, İstanbul'u sevenler için okunması gereken eserlerden. Gazete ve dergide yayınlanan yazıları arasından (1950 - 1973) seçilmiş 44 yazıdan oluşuyor kitap.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Güzergahi Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.