You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Gönderen: alesta
DenizBank ve Türkiye Sinema Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğinde hayata geçirilen “4. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması”nda kazananlar TÜRSAK Vakfı YouTube kanalında çevrim içi olarak gerçekleştirilen ödül töreninde açıklandı. Yarışmada “En İyi İlk Film Ödülü”nü “Güven” filmiyle Sefa Öztürk kazanırken, “İlk Senaryo Birincilik Ödülü”nün sahibi ise “Kafes” projesiyle Hürer Ebeoğlu’nun oldu.

Ödül Törenini İzlemek İçin: link tıkla

DenizBank ile TÜRSAK Vakfı iş birliğinde, yazarlara, genç senaristlere ve sene içinde ilk filmlerini çeken genç yönetmenlerin katılımına açık olarak düzenlenen; Türk sinema sektörünün gelişimini ve nitelikli sinema eserlerinin yapımını teşvik etmeyi amaçlayan 4. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nda kazananlar açıklandı. TÜRSAK Vakfı YouTube kanalında çevrim içi olarak gerçekleştirilen ödül töreninde “En İyi İlk Film Ödülü”nün sahibi Güven filmiyle Sefa Öztürk olurken, Kafes projesiyle Hürer Ebeoğlu “İlk Senaryo Birincilik Ödülü”, Tarumar ile Ali Bank “İlk Senaryo İkincilik Ödülü” ve Denizdeki Hayalet ile Yurdakul Şahin “İlk Senaryo Üçüncülük Ödülü”ne layık görüldü. Kazanan isimlerin ödülleri güncel gelişmelere uyum sağlarken geleneği onurlandıran bir marka olan URART tarafından tasarlandı.

“İyi Hikâye Ancak İyi Senaryoyla İşlendiğinde İyi Filme Dönüşür”
Ödül töreninin açılış konuşmasını DenizBank Finansal Hizmetler Grubu CEO’su Hakan Ateş yaptı. Salgın koşullarından dolayı bu yılki ödül törenini çevrim içinde gerçekleştirdiklerini söyleyen Ateş, fiziksel olarak bir araya gelmenin ve ödül törenleri gerçekleştirmenin çok yakın olduğunu belirtti. “TÜRSAK Vakfı ile gücümüzü beş yıl önce iyi sinemanın olmazsa olmazı senaryo yazımında yol gösterici bir platform oluşturmak amacıyla birleştirdik çünkü iyi hikâye ancak iyi senaryoyla işlendiğinde iyi filme dönüşebilir. Bunun bilincinde olduğumuz için senaryo yazımıyla sinema endüstrisine daha ilk adımında destek olmayı seçtik. Bu sayede üretilecek başarılı filmlerin zincir şeklinde sektörün tamamına fayda sağlayacağına inanıyoruz” diyen Ateş, yıllar sonra bugünlerde ne olduğunun hissiyatını tekrardan yaşamak ve döneme tanıklık etmek için yine sinemanın gücüne ve hafızasına başvurulacağının altını çizdi.


En İyi İlk Film Ödülü “Güven” Filmiyle Sefa Öztürk’ün

4. DenizBank İlk Film Yarışması’nın finalinde Abdurrahman Öner’in Aydede, Hakan Cigaoğlu’nun Bebek Geliyorum Demez, Mustafa Karadeniz’in Çınar, Murat Pay’ın Dilsiz, Serhat Karaaslan’ın Görülmüştür, Sefa Öztürk’ün Güven, Çiğdem Bozali ve Elif Akarsu Polat’ın Kader Postası, Seyid Çolak’ın Kapan, Mustafa H. Öztürk’ün Kuklalı Köşk ve Zeynep Güzel’in Yaz Kış Demeden adlı filmleri yarıştı.

Finale kalan 10 film arasından yarışmanın kazanan filmi ise Fono Film’in sahibi, TAFF Pictures Kurucu Ortağı ve TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan’ın başkanlığını yaptığı; CJ Entertainment Türkiye COO’su ve TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Aslan, European Film Promotion’a (EFP) bağlı Uluslararası Cast Direktörleri Birliği (ICDN) üyesi; Locarno Film Festivali'nden “Avrupa Cast Direktörü” ödülünün sahibi Harika Uygur, Kanal D Genel Müdürü Murat Saygı ve Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nilay Ulusoy’dan oluşan ana jüri tarafından belirlendi. Yarışmanın kazanan filmi Sefa Öztürk’ün yönetmenliğini yaptığı Güven’in oldu ve Öztürk, 25.000 TL değerindeki En İyi İlk Fim Ödülü’nü almaya hak kazandı. Sefa Öztürk ödül konuşmasında yarışmayı düzenleyip desteklerini esirgemeyen DenizBank ve Hakan Ateş’e teşekkürlerini sunarak “İlk filminizi çekmek çok uzun ve sancılı bir süreç. Bu yolculuğumda bana eşlik eden film ekibime ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.


İlk Senaryo Birincilik Ödülü “Kafes” ile Hürer Ebeoğlu’nun

4. DenizBank İlk Senaryo Yarışması’nın finalinde ise İsmail Kitir’in Af, Yurdakul Şahin’in Denizdeki Hayalet, Zeynep Yasemin Subaşı’nın Devâ, Mehmet Fatih Özülker’in Havalimanı, Burak Kum’un Hayalperest ve İstanbul, Çiğdem Dağlı’nın Hayatımın Teklifi, Hürer Ebeoğlu’nun Kafes, Deniz Bayraktaroğlu’nun Masal ya da Kahraman, Ahmet İşler’in Ressamın Öyküsü ve Ali Bank’ın Tarumar adlı projeleri yarıştı.

Finale kalan 10 senaryo arasından yarışmanın kazanan ilk üç ismi ise Yönetmen ve Senarist Ezel Akay’ın başkanlığını yaptığı; Oyuncu Tuba Büyüküstün, Yapımcı Suzan Güverte ile İstanbul Vakfı Genel Müdürü ve TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Perihan Yücel’den oluşan ana jüri tarafından belirlendi.

Yarışmada 25.000 TL değerindeki İlk Senaryo Birincilik Ödülü, Kafes projesiyle ile Hürer Ebeoğlu’nun oldu. Yarışmaya daha önce hiç uzun metraj proje senaryosu yazmadığı için katılım gösterdiğini belirten Ebeoğlu, birinci olduğu için çok mutlu olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam ettirdi: “DenizBank’a ve TÜRSAK Vakfı’na yarışmayı gerçekleştirdikleri için teşekkür ediyorum. Umarım bu tarz senaryo yarışmaları Türkiye’de yaygınlaşır ve genç senaristler de bu yarışmaya katılıp hikâyelerini anlatma fırsatı bulurlar”.

15.000 TL değerindeki İlk Senaryo İkincilik Ödülü’nün sahibi ise Tarumar projesiyle Ali Bank’ın oldu. Ödül konuşmasında “TÜRSAK Vakfı ve DenizBank’ı böylesine önemli bir yarışma düzenleyip senaryo yazmaya hevesli ve yazdıkları senaryoların film olması için çalışanlara önayak oldukları için çok teşekkür ediyorum” diyen Ali Bank, yarışmayı düzenlemekle kalmayıp yarışmadan sonra verdikleri eğitimler ile kendilerinin gelişimine katkı sağladığı için TÜRSAK Vakfı’na da teşekkürlerini iletti.

Yarışmanın 10.000 TL değerindeki İlk Senaryo Üçüncülük Ödülü de Denizdeki Hayalet projesiyle Yurdakul Şahin’e layık görüldü. Ödül konuşmasında yazmayı, yazarak hikâyeler anlatmayı, hikâye anlatma biçimlerini değiştirmeyi, zenginleştirmeyi ve farklı türler denemeyi sevdiğini söyleyen Şahin, yazdığı ilk senaryoyla ödül aldığı için çok mutlu olduğunu belirtti ve “Bu ödül aynı zamanda bu alanda daha çok çalışma, daha iyi üretme sorumluluğu ve cesaretini verdi. Değerli jüri üyelerine, DenizBank’a, TÜRSAK Vakfı’na, beni hep destekleyen ve yanımda olan canım aileme çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Yarışmamız Güçlenerek Büyümeye Devam Edecek”

Ödül törenin kapanış konuşmasını ise Fono Film’in sahibi, TAFF Pictures Kurucu Ortağı, TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve İlk Film Yarışması Jüri Başkanı Cemal Okan yaptı. DenizBank ile beraber hayata geçirilen bu projenin en önemli amacını “ilk senaryosunu yazan senaristleri desteklemek ve Türk Sineması’na katkı sağlamak” olarak açıklayan Okan, dört yıldır bu amacı başarıyla gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Pandemi döneminde yarışmanın heyecanının azalmaması ve genç senaristlerin de yolculuğunda faydalı olması açısından 30 bölüm süren Senaryo Sohbetleri programını yaptıklarını söyleyen Okan, bu sayede Türkiye’nin dört bir yanına ulaştıklarını ifade etti. Yarışmanın mimarı DenizBank’a ve CEO’su Hakan Ateş’e TÜRSAK Vakfı adına teşekkürlerini ileten Cemal Okan, yarışmanın kazananlarını tebrik ederek “Yarışmamız senaryolarını bizlere gönderenlerin destekleriyle güçlenerek büyümeye devam edecek. Yeni başlangıçlarda, yeni heyecanlarda yeniden bir araya gelme temennisiyle önce sağlık sonra da yaşasın sinema” dedi.


Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgiler ve güncel duyurular İlk Senaryo adresi ve TÜRSAK Vakfı'nın sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.
Forum: Kaynak
Cevaplar Cevap Yok
Gönderen: alesta
Başlangıç Tarihi : 07 Temmuz 2021/ Çarşamba / 19:30
Bitiş Tarihi : 11 Ağustos 2021

Fotoğraf ve sinema alanlarında, ülkemizin en köklü derneği olan İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), 62 yaşında. Fotoğraf sanatının öğrenilmesi, yaygınlaşması ve bu alanda üretenler ile üretmek isteyenler arasında bir dayanışma ağı oluşturulabilmesi için İFSAK'ın gerçekleştirdiği çalışmalar, geçen yıllara inat hiç eskimeden ve yaşlanmadan devam ediyor.

Dernek, bünyesinde yer alan fotoğraf amatörlerinin, bu uzun yolda fotoğrafa dair edindikleri bilgileri ve tecrübeleri, İFSAK Seminerler ve Atölyeler Birimi'nde yer alan gönüllü fotoğraf danışmanları ve danışman yardımcıları vasıtasıyla, İFSAK ailesinin en yeni üyeleriyle paylaşmayı aralıksız sürdürüyor.

Amatörlük ruhunu kaybetmeden profesyonelce organize edilen, güncelliğini sürekli koruyan, başlangıcından itibaren on iki binden fazla fotoğraf sevdalısının katıldığı \'İFSAK Temel Fotoğraf Semineri\', 7 Temmuz 2021 tarihinde, 245. kez başlıyor.
Cevaplar Cevap Yok
Gönderen: alesta
Yeşilay’ın organize ettiği 5. Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması’nın kazananları, Yeşilay Genel Başkan Vekili Dr. Mehmet Dinç, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden Ömer Ümran Özdenören, Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı ve Yarışma Jüri Başkanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan’ın katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreninde açıklandı. Törende konuşan Yeşilay Genel Başkan Vekili Dr. Mehmet Dinç, “Sinemanın kapsayıcı dili ve görsel gücü sayesinde gençlerin gözünden bağımlılığı görüp, farklı hedef kitlelere bağımlılığın zararlarını anlatmış olacağız” dedi. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ömer Ümran Özdenören yarışmaya destek vermekten mutluluk duyduklarını belirtirken; Prof. Dr. Peyami Çelikcan ise “Ödül alan arkadaşlarımız artık birer Yeşilay gönüllüsü, bundan sonraki hayatlarında da Yeşilay’ın mücadelesine destek olmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.Yeşilay’ın bu yıl 5’inci kez düzenlediği Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması’nın kazananları düzenlene ödül töreninde açıklandı. T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla ve “Gençlerin Gözünden Uyuşturucu Madde Bağımlılığı” temasıyla düzenlenen yarışmaya 244 eser başvurdu. Kurmaca kategorisinde birincilik ödülü “Kanalıma Hoş Geldiniz” filmiyle Zeynep Sönmez’in, ikincilik ödülü “Karanlıkta” filmiyle Şevval Tandoğan’ın ve üçüncülük ödülü “İçimdeki Ben” filmiyle Erhan Apaydın’ın olurken; belgesel kategorisinde Engin Can Aksu “Şimdiki Aklım Olsaydı” ile birinci, Ziya Değer “Diyar-ı Kurtuluş” ile ikinci ve Burçak Tanrıverdi “27” ile üçüncü oldu. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’ne “Bihaber” filmiyle Ozan H. Yalçınsoy layık görülürken; Halkın Favorisi 100. Yıl Özel Ödülü ise “Düşüş” filmiyle Türkan Can Çekerol’a verildi.Önceki senelerde Sağlıklı Fikirler Kısa Film Senaryo Yarışması olarak düzenlenen ve bu sene itibariyle Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması olarak yolculuğuna devam eden yarışmaya gösterilen ilgiden memnuniyet duyduklarını belirten Yeşilay Genel Başkan Vekili Dr. Mehmet Dinç şunları söyledi:“Yeşilay olarak 101 yıldır gece gündüz, yaz kış bağımlılıklarla mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu mücadelede karşılaştığımız iki büyük problem var: Bunlardan biri insan dediğimiz yapının çok boyutlu olması, ikincisi bağımlılığın çok kompleks bir problem olması. Bu nedenle insanı ve bağımlılıkları iyi anlamak gerekiyor. Bağımlılığa giden yollara set çekebilmek, insanın doğduğu gibi bağımsız kalmasını sağlamak için tek yol akla hitap etmek değil. İnsanların gözüne, gönlüne de hitap etmek gerekiyor. Bunun için de farklı hedef kitlelerle aynı dili konuşmamız önemli. Sinema bu konuda bize alternatifi olmayan avantajlar sunuyor. Sinemanın kapsayıcı dili ve görsel gücü sayesinde gençlerin gözünden bağımlılığı görüp, farklı hedef kitlelere bağımlılığı anlatmış olacağız. Bu nedenle Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması’nı çok önemsiyoruz. 244 gencimiz mücadelemize el verdi, emek verdi. Onlar sayesinde insana ülkemizde ve dünyada on binlerce ulaşacağız. Dereceye giren eserler sadece burada kalmayacak, 81 ülkede de var olan Ülke Yeşilaylarımız ile insanlara sunulacak. Kıymetli jüri üyelerimize ve destekleri için Sinema Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Dereceye giren arkadaşlarımızı ve bütün katılımcılarımızı da tebrik ediyorum.”Yarışmaya destek vermekten mutluluk duyduklarını belirten T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ömer Ümran Özdenören ise, “Yeşilay’a yarışmanın düzenlenmesindeki emekleri için çok teşekkür ediyorum. Ön eleme sonrasında finale kalan eserler de çok iyi seçilmişti. Tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz” dedi.Gençler hem kendi farkındalıklarına hem toplumsal farkındalığa katkı sağlıyorYeşilay’ın 5’incisini düzenlediği yarışmanın bu format değiştirerek yola devam ettiğini belirten Yarışma Jüri Başkanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan şunları ifade etti:“Bu seneye kadar Sağlıklı Fikirler Yarışması kapsamında senaryoları destekliyorduk. Sinema Genel Müdürlüğü’nün de destekleriyle profesyonel ekiplerle ödül alan senaryoların yapımını gerçekleştirdik, Yeşilay’ın çalışmalarında kullandık. Bu sene artık kısa film yarışması olarak yola devam ediyoruz. Üniversite öğrencileri artık bağımlılıkla mücadele ve bağımlılık sorunları ile ilgili fikirlerini filme dönüştürerek yarışmaya katılabiliyor. Yeşilay 101 yıldır bağımlılıkla mücadele eden Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından biri. Önleyici çalışmaların önemine inanan ve bu konuda projeler gerçekleştiren bir kurum. Tütün, alkol, madde ve davranışsal bağımlılıklarla mücadele ediyor. Yeşilay gönüllüleri olarak biz de bu mücadelenin güçlenmesi için toplumun farklı kesimlerinde farkındalık oluşturmanın çok etkili olduğuna inanıyoruz. Kısa film yarışmamız açısından baktığımızda da yarışmaya katılan ekipler aylarca bu sorun üzerine çalışıyor, araştırıyor, gözlemde bulunuyor ve filmleri çekiyor. Kendi farkındalık düzeylerinin yanı sıra toplumun farkındalığına da katkı sağlıyorlar. Başvuran filmlerin çok etkileyici, çarpıcı olduğunu söyleyebilirim. Ödül alan arkadaşlarımız artık birer Yeşilay gönüllüsü, bundan sonraki hayatlarında da Yeşilay’ın mücadelesine destek olmalarını bekliyoruz.”Genç sinemacılar toplam 80 bin TL’lik ödülün sahibi olduYarışmaya Türkiye genelinde ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim gören öğrenciler başvurdu. Eserler, Prof. Dr. Peyami Çelikcan başkanlığında toplanan ve Türkiye’nin önemli üniversitelerinden sinema ve TV öğretim üyeleri, sinema eleştirmenleri, başarılı yönetmen Derviş Zaim gibi isimlerin yer aldığı jüri tarafından değerlendirildi.Yarışmada, belgesel ve kurmaca kategorilerinde birinciler 15 bin TL, ikinciler 10 bin TL ve üçüncüler 5 bin TL’lik ödülün sahibi oldu. 5 bin 871 kişinin oy kullandığı oylamada yüzde en yüksek oy ile “halkın favorisi” seçilen eser sahibine 5 Bin TL ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’ne layık görülen eserin sahibine de 15 bin TL ödül verildi.


Yarışmada ödül almaya hak kazanan eserler https://www.youtube.com/1920yesilay adresinde videolar bölümünden izlenebiliyor.
Forum: Kaynak
Cevaplar Cevap Yok
Gönderen: admin
2.si gerçekleştirilen FATİH BELEDİYESİ 2. FOTOĞRAF YARIŞMASI'nda 

Serbest Vizör, Fotoğraflarla Bir Hikaye Anlat, Çek-Kurgula-Yarış ve Video Kategorisi bulunmaktadır. 

Katılımcılar her bir kategoriye başvuru yapabilirler.

Kurum Bilgileri
Düzenleyen Kurum: FATİH BELEDİYESİ
Sekreterya Görevlisi: Bahar NACAK
Sekreterya Telefon: 0 212 453 14 53/1539
TFV Onay Kodu
2021-0002
Başlama Tarihi
24.05.2021 13:25
Son Katılım Tarihi
12.11.2021 21:00
Kurul Toplanma Tarihi
18.11.2021 09:00
Sonuç Açıklama Tarihi
26.11.2021 18:00
Ödül töreni ve Sergileme tarihi
Cevaplar Cevap Yok
Gönderen: admin
[b]Beykoz’un binlerce yıllık medeniyet mirasını, zengin sosyal, ekonomik ve kültürel  dokusunu, gündelik hayatını, renkli doğa ve insan manzaralarını en güzel karelerle geleceğe taşıyacak   “Beykoz Belediyesi 3. Fotoğraf Yarışması” başlıyor. [/b]
Beykoz Belediyesi ve Türkiye Fotoğraf Vakfı (TFV) işbirliğiyle düzenlenen ve geleneksel hale gelen yarışma, fotoğraf tutkunları için ilçeyi çekim merkezi haline getirmeyi, doğal ve tarihi güzellikleriyle yüz yıllar boyunca gözde olan ilçenin ulusal düzeyde tanıtımına katkı sağlamayı da amaçlıyor.   
Fotoğraf sanatına gönül veren tüm amatör ve profesyonellerin katılımına açık olarak düzenlenen organizasyonda dereceye girenler toplamda 126 bin TL ile ödüllendirilecek.
[b]3 Kategoride Açılıyor [/b]
Beykoz Belediyesi 3. Fotoğraf Yarışması’na başvurular yalnızca online olarak www.turkiyefotografvakfi.org adresinden yapılacak ve 16 Kasım 2021 tarihine kadar devam edecek.
Fotoğraf yarışması vesilesiyle amatör ve profesyonel yüzlerce fotoğrafçının ilçeye ilgi göstermesi beklenen organizasyon “Serbest”, “Foto Öykü” ve “Kurgu” kategorilerinde gerçekleşecek.  
Yarışmaya gönderilen fotoğraflar aralarında ünlü foto muhabiri Coşkun Aral’ın yanı sıra,   fotoğraf sanatının usta isimleri İsmail Küçük, İzzet Keribar, Leyla Emektar, Murat Gür, Mustafa Yılmaz, Merih Akoğul,  Nazan Tuna, Süleyman Gündüz’den oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilecek.
[b]Sonuçlar 26 Kasım’da   [/b]
Serbest Kategoride birinci 5.000 TL, ikinci 4.000 TL, üçüncü 3.000 TL, Beykoz Belediyesi Özel Ödülü sahibi 2.000 TL, 5 adet Mansiyon Ödülü sahipleri 1.000’er TL ve en fazla 30 adet Sergilenmeye Değer Eser sahipleri ise 500’er TL ile ödüllendirilecek.  
Foto Öykü Kategorisinde ise birinci 10.000 TL, ikinci 8.000 TL, üçüncü 6.000 TL, Beykoz Belediyesi Özel Ödülü sahibi 4.000 TL, 5 adet Mansiyon Ödülü sahipleri 3.000’er TL ve en fazla 20 adet Sergilenmeye Değer Eser sahipleri ise 1.000’er TL verilecek.
Kurgu Kategorisi’nde birinci 5.000 TL, ikinci 4.000 TL, üçüncü 3.000 TL, Beykoz Belediyesi Özel Ödülü sahibi 2.000 TL, 5 adet Mansiyon Ödülü sahipleri 1.000’er TL ve en fazla 20 adet Sergilenmeye Değer Eser sahipleri ise 500’er TL kazanacak.  
Sonuçların 26 Kasım 2021 Cuma günü açıklanacağı organizasyonda dereceye giren fotoğrafçılar,11 Aralık 2021 Cumartesi günü gerçekleştirilecek  törenle ödüllerine kavuşacak.
Yarışmanın sonunda dereceye giren ve sergilenmeye değer görülen eserlerden oluşan bir de fotoğraf sergisi açılacak.
Cevaplar Cevap Yok
Gönderen: admin
[Resim: attachment.php?aid=14]


Dünya Fotoğraf Organizasyonu ve Sony Türkiye, 2021 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri'nde Türkiye Ulusal Ödülü'nü Mehmet Aslan’ın kazandığını duyurdu.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu ve Sony tarafından, dünya çapında yerel fotoğrafçılık topluluklarını desteklemek üzere oluşturulan bir girişim olan Ulusal Ödüller programına bu yıl 53 ülkeden katılım oldu.

2021 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ne ise 220 bölgeden 330 binin üzerinde başvuru yapıldı ve 165 binden fazla fotoğraf, Ulusal Ödüller’in arasından seçildiği Açık Yarışma’ya dahil edildi.

Mehmet Aslan, Açık Yarışma’nın sokak fotoğrafçılığı kategorisinde yer alan Halı Sahada Pandemi adlı çalışmasıyla jüri üyeleri tarafından anonim olarak seçildi. Fotoğrafta, pandemi nedeniyle ibadet alanlarının kapatılmasının ardından halı sahada sosyal mesafeyi koruyarak namaz kılan insanların görüntüsü yer alıyor.

Mehmet Aslan, 19 Eylül’de Hatay’a bağlı Antakya ilçesinde dünyaya geldi. Fotoğrafçılık yaşamına 2006’da başladı. Suretialem Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği ve Sille Sanat Sarayı üyesi olan Aslan’ın fotoğrafları bazı dijital ortamlarda ve dergilerde yer aldı. 2016 yılında Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu’ndan (FIAP) fotoğraf sanatçısı olduğunu belgeleyen AFIAP unvanını kazandı. Aynı yıl Ara Güler Onur Ödülü’ne layık görüldü. Işığın peşinden koşmayı hedefleyen Aslan genellikle insan üzerine fotoğraflar çekiyor.

Aslan, kazandığı ödüle ilişkin olarak, “İlgiyle takip ettiğimiz ve dünyanın en prestijli yarışmalarından olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ne adımı yazdırmak ve ülkemi temsil etmek beni onurlandırdı. Daha önce Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2019’da ulusal birincilik elde etmiştik. 2021’de tekrar ulusal birincilik almanın mutluluğunu yaşıyorum. Fotoğraf yolunda bir şeyler yapmaya çalışırken bu tür ödüller bizi taçlandırıyor ve fotoğrafa daha da sıkı sıkı sarılmamızı sağlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Ulusal Ödülü’nün sahibi olan Mehmet Aslan’a Sony’nin dijital görüntüleme ekipmanları takdim edilecek.

2021 Sony Fotoğraf Ödülleri’nin Öğrenci, Gençlik, Açık ve Profesyonel yarışmalarının kazananları, 15 Nisan 2021’de Dünya Fotoğraf Organizasyonu’nun dijital ve video platformlarında ilan edilecek. Kazananlar ve son eleme listesine kalanlar hakkında daha fazla bilgi için: www.worldlphoto.org 


EDİTÖRE NOTLAR:

SONY DÜNYA FOTOĞRAF ÖDÜLLERİ HAKKINDA

Dünya Fotoğraf Organizasyonu tarafından düzenlenen ve uluslararası saygınlık kazanan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, küresel çapta yıllık fotoğrafçılık takviminin en önemli etkinliklerinden biridir. Bu yıl 14’üncü kez düzenlenen ve ücretsiz başvurulan Ödüller, fotoğrafçılık alanında küresel bir ses ve günümüz çağdaş fotoğrafçılığına dair çok değerli bir içgörü zemini sağlar. Ödüller hem kendini kanıtlamış hem de yeni yetişen sanatçılara, çalışmalarını görünür kılmak üzere dünya çapında fırsatlar sunar. Fotoğraf Ödülleri ayrıca, Fotoğrafçılığa Üstün Katkı Ödülleri ile alanda çalışan dünyanın en etkili sanatçılarını da onurlandırmayı hedefler. Bu ödülün önceki sahipleri arasında Martin Parr, William Eggleston, Mary Ellen Mark, Candida Hofer ve Nadav Kander yer almaktadır.

SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS COMPETITIONS

2021 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri yarışmaları şunlardır:

Profesyonel yarışma – Fotoğrafçının bir dizi çalışmasının anonim olarak değerlendirildiği yarışmadır. Yeni eklenen 'Çevre' kategorisi de dahil olmak üzere 10 kategoride değerlendirme yapılır.

Açık yarışma - Tekil görsellerin anonim olarak değerlendirildiği yarışmadır. 10 kategoride değerlendirme yapılır.
Gençlik yarışması - 12-19 yaş arası fotoğrafçıların aylık temalardaki tekil görsellerinin anonim olarak değerlendirildiği yarışmadır.
Öğrenci yarışması - Akademik kurumlara açıktır; ilk etapta "Görünmez Çizgiler" temasına yönelik olarak sunulan bir dizi çalışma değerlendirilir. Kısa listeye kalan fotoğrafçılar daha sonra ikinci bir tema için bir görsel dizisi ile başvuru yapar.
National Awards -  Açık yarışmaya katılan tüm görseller otomatik olarak Ulusal & Bölgesel Ödüller programı için değerlendirmeye alınır. Bu program, 50’yi aşkın ülkedeki yerel fotoğrafçıların yeteneklerini gözler önüne serer ve tek bir görsel, jüri tarafından anonim olarak değerlendirilir.

DÜNYA FOTOĞRAF ORGANIZASYONU HAKKINDA

Dünya Fotoğraf Organizasyonu, fotoğraf girişimleri için küresel bir platformdur. 180'e yakın ülkede faaliyet gösteren bir organizasyon olarak hedefimiz, gezegendeki en iyi görselleri ve fotoğrafçıları kutlayarak fotoğrafçılık etrafında gelişen iletişim seviyesini yükseltmektir. Hem bireysel fotoğrafçılarla hem de dünyanın dört bir yanındaki sektör lideri ortaklarımızla kalıcı ilişkiler kurmaktan gurur duyuyoruz. Dünya Fotoğraf Organizasyonu, yıl boyunca, dünyanın önde gelen fotoğraf yarışmalarından biri olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri ve fotoğrafçılık dünyasının bir numaralı uluslararası sanat fuarı PHOTOFAIRS gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Daha fazla ayrıntı için: worldphoto.org. Takip için, Dünya Fotoğraf Organizasyonu’nun sosyal medya hesapları: Instagram (@worldphotoorg), Twitter (@WorldPhotoOrg) ve LinkedIn/Facebook (World Photography Organisation). Takip için hashtag'lerimiz: #sonyworldphotographyawards #swpa.

Sony Corporatıon Hakkında:

Sony Corporation, teknoloji altyapısı son derece güçlü bir yaratıcı eğlence şirketidir. Oyun ve ağ hizmetlerinden müziğe, fotoğrafa, elektroniğe, yarı iletkenlere ve finansal hizmetlere kadar geniş bir alanda, Sony’nin hedefi, yaratıcılığın ve teknolojinin gücünü kullanarak dünyayı duygularla doldurmaktır. Daha fazla bilgi için: http://www.sony.net/

SONY IMAGING PRODUCTS & SOLUTIONS INC. (SONY GÖRÜNTÜLEME ÜRÜNLERİ & ÇÖZÜMLERİ) ;

%100 Sony Corporation iştirakidir; görüntüleme ürün ve çözümleri alanına odaklanır.  Dijital fotoğraf makinasından yayıncılık ve profesyonel kullanım ürünleri odaklı çözümlere ve tıbbi işlemlere kadar geniş bir sorumluluk alanı bulunur.
Cevaplar Cevap Yok
Gönderen: alesta
Video yazılımları için abone olduğum yerli youtube kanallarınıın

 Video editör yazılımları, tanıtımı konusunda oldukça başarılı sayfalar başında geliyor...

1. Merdoglan2. Grafik1013.  Onur Naci Öztürkler
4.  Ozan Sihay

Forum: Eğitim
Cevaplar Cevap Yok
Gönderen: alesta
Bir kaç fotoğraf kitabı okuduktan sonra Youtube'taki fotoğraf eğitim sayfalarına girdim.

Temelinden öğrenmek için önce Fotoğrafium eğitim sayfasına gittim. ve birinci dersten başladım. 

Hee bir de şunu söyleyeyim notlar da tutarak öğrendiğimi pekiştirdim. Tavsiye ederim ..

Bir de unutmadan şunu söyleyeyim... Aldığım notları bölüm bölüm eğitim sayfasında paylaşacağım...
Forum: Eğitim
Cevaplar Cevap Yok
Gönderen: admin
[Resim: attachment.php?aid=13]
(Nişançı Mustafa Paşa Camii'inden bir fotoğraf)

- Eyüp Sultan Tarihi (İlçe Tarihi) - Tarihi bilgiler, kuruluşu (Bizans ve daha evvelsi ve günümüz)

- Ebu Eyüp El Ensari Hakkında - Tarihi Kişiliği, İstanbul gelişi, İstanbul ilçe oluşu

- Eyüp Sultan Camii Yapımı, ve günümüzde mimari özellikleri  Hazire alan kroki ve içindekiler -Türbesi

- Nişanca Mustafa Paşa Hakkında ve Haziresi - Kişisel bilgileri, tarihi bilgileri

- Nişanca Mustafa Paşa Camii -  Yapımı, ve günümüzde mimari özellikleri  Hazire alan kroki ve içindekiler

- Rami Mehmet Paşa Çeşmesi - Yapımı, ve günümüzde mimari özellikleri 

- Rami Sıbyan Mektebi - Tarihi, gelişim, ve günümüzde

- Murad Münzevi Hakkında - Kişisel bilgileri, tarihi bilgileri

- Murad Münzevi tekkesi ve Haziresi - Yapımı, ve günümüzde, mimari özellikleri  Hazire alan kroki ve içindekiler

- Murad Münzevi Camii - Yapımı, ve günümüzde mimari özellikleri  Hazire alan kroki ve içindekiler

- Sivasi Hazretleri hakkında - Kişisel bilgileri, tarihi bilgileri

- Sivasi Hazretleri tekkesi - Yapımı, ve günümüzde mimari özellikleri  Hazire alan kroki ve içindekiler

- Sertarikzade hakkında - Kişisel bilgileri, tarihi bilgileri

- Setarikzade Külliyesi - Yapımı, ve günümüzde mimari özellikleri  Hazire alan kroki ve içindekiler

- Davut ağa Hakkında - Kişisel bilgileri, tarihi bilgileri

- Davut ağa camii Ve Haziresi - Yapımı, ve günümüzde mimari özellikleri  Hazire alan kroki ve içindekiler

- Baba Haydar hakkında - Kişisel bilgileri, tarihi bilgileri

- Baba Haydar Tekkesi - Yapımı, ve günümüzde mimari özellikleri  Hazire alan kroki ve içindekiler

- Baba Haydar Camii ve Tekkesi - Yapımı, ve günümüzde mimari özellikleri  Hazire alan kroki ve içindekiler

- Baba Haydar Çeşmesi - Yapımı, ve günümüzde mimari özellikleri 

- Seyhülislam Mustafa Efendi Tekkesi - Yapımı, ve günümüzde mimari özellikleri  Hazire alan kroki ve içindekiler

- Selami Efendi Tekkesi -  Yapımı, ve günümüzde mimari özellikleri  Hazire alan kroki ve içindekiler
Cevaplar Cevap Yok
Gönderen: admin
Güzergahi.com ( https://guzergahi.com ) sitemize destek olsun diye açtığımız bu Forum sitemizde Türkiye'yi coğrafi bölgelerini kategorik olarak  ele aldık.

Amacımızda da belirttiğimiz gibi tarihi, turistlik, mekan ve coğrafi yerleri fotoğraflamak video ile kaydetmek,  Amaçlarımızı  okumadan geçmeyin.

Ayrıca bu yerler ile ilgili kaynak verileri bir site içinde toplamak. Kaynak: pdf, epub, word, kitap, dergi, dijital)

Gezgin, seyyah ve ziyaretçilere o yer ile ilgili güncellenmiş son verileri (Fotoğraf, Video, bülten) sunmak.

Forumda açtığımız bu (Bölgeler -"Türkiye") bölümde ne amaçlıyoruz.

İlgili bölgeler, listeleme (index) çalışması,  hangi şehrimiz de hangi mevkiinde nereler var.

Marmara bölgesi-->İstanbul-- Eyüpsultan- Nişancı Camiii  gibi ..

Bu çalışmalara katılırsanız çok seviniriz .

İsterseniz tek bir yer de başlık olarak bile gönderebilirsiniz.

Sitemizde belirttiğiniz yerin son verileri; nelere kapsayacağı üzerinde biraz durmak ta fayda var...

Mekan veya yerin adı;

Yapım ve Yenileme tarihleri:

Fotoğraf ve video: En Fazla 10 Fotoğraf video, Drone çekimleri

Kroki- Gravür:

Maps Adresi:

Yakınında nereler var:

Yaptıran kişi ve Hakkında Bilgi:

Yapan Mimar ve Hakkında Bilgi:

Mimari Özellikleri:

Ulaşım, Nasıl gidilir ve açık adresi:

Kişi Yorumları:

Coğrafi Yerler bölümüne eklenmesi,(Coğrafi yer bağlantısı iç link)

Sosyal Medya linkleri:

ve tabi ilgili kaynak veri linkleri ve bilgileri ...

Kuracağımız sistem ile birlikte tüm Türkiye sevenleri ile birlikte yapacağız.

Şimdiden forum da ilgili kişilere ulaşıp verilerimizi toplayalım dedik...

Evet destekleriniz bizim için önemli...

İntenet'te bu yerle ile ilgili bir çok veri bulabilirsiniz elbette...

Ama tek farkımız belirli kategoriler dahilinde  tüm Türkiye'yi Fotoğraflamak, Video çekimlerini yayınlamak ve kaynak verilerine tek bir yerden ulaşmak.

Sesimiz, Sözümüz Türkiye sevdalılarınadır.

Hadi bakalım zaten yeni teknolojiler ile fotoğraflıyorsunuz gönderin yayınlayalım...  arada kaynak bilgileri de eklemeyi unutmayın...

Son Söz; Sitemizi seveceğinizi umuyor ve sizler için sürprizler olduğunu buradan duyuruyorum...

Rotalar, Çekim grupları, Fotoğraf okumaları, Portfolyolar daha neler....


Forum Fotoğraf eklemek istiyorsanız, lütfen bir fotoğraf ekleyin. Sitemizde ise istediğiniz kadar fotoğraf ekleyeceksiniz.
Cevaplar Cevap Yok

Hoşgeldin Ziyaretçi

Mesaj atabilmek için forumumuza kayıt olmalısınız.

Forumlarda Ara

Forum İstatistikleri

Üye Sayısı: 12
Son Kayıt Olan Üyemiz: volkandroid
Konu Sayısı: 23
Mesaj Sayısı: 45

Çevrimiçi Kullanıcılar

Şu anda 2 çevrimiçi kullanıcı var.
0 üye | 2 Misafir

En Son Konular

4. DENİZBANK İLK SENARYO ...

Son Mesaj: alesta 07-08-2021, 07:23 PM

İfsak 245. Dönem Temel Fo...

Son Mesaj: alesta 06-30-2021, 11:37 AM

Yeşilay’ın 5. Sağlıklı Fi...

Son Mesaj: alesta 06-29-2021, 01:51 AM

FATİH BELEDİYESİ 2. FOTOĞ...

Son Mesaj: admin 05-30-2021, 11:51 AM

BEYKOZ BELEDİYESİ 3. FOTO...

Son Mesaj: admin 05-30-2021, 11:43 AM

Seyahat konulu kitaplar l...

Son Mesaj: omer.karaoglu 02-25-2021, 06:41 PM

2021 Ulusal Ödüller Türki...

Son Mesaj: admin 02-15-2021, 10:14 PM

Video yazılımları için a...

Son Mesaj: alesta 02-12-2021, 10:04 PM

Takip ettiğim Eğitim Foto...

Son Mesaj: alesta 02-12-2021, 09:38 PM

İstanbul - Eyüpsultan I....

Son Mesaj: admin 02-07-2021, 11:48 PM

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Güzergahi Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.